27 квітня 2021 року у Центрі розвитку стартапів «1991 Mariupol» відбулася онлайн-дискусія «Головне про вакцинацію від COVID-19». До розмови долучилися координатор вакцинації у м. Маріуполь, директор Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Матвєєв Євген та лікарка-терапевтка медичного центру «Адастра плюс»  Наталія Воздіган.

Лікарка розповіла, що у Донецькій області зараз триває другий етап вакцинації. У пріоритетних групах щеплення наразі медики і працівники закладів охорони здоров’я, мешканці та персонал будинків для літніх людей, учасники Операції об’єднаних сил на Сході України, люди віком 65+, соціальні працівники та освітяни, що залучені до підготовки ЗНО.
Вакцина AstraZeneca виробництва Інституту сироватки крові Індії, яка має назву Covishield, і AstraZeneca  корейського виробника SK Bioscience — це одна вакцина, яку розробила британсько-шведська компанія AstraZeneca з Оксфордським університетом. Ці вакцини мають однаковий склад і технологію виробництва. Тому якщо людина отримала першу дозу вакциною Covishield, то друга доза може бути AstraZeneca-SKBio.

Міністерство охорони здоров’я рекомендувало збільшити інтервал між введенням першої та другої дози вакцини AstraZeneca до 12 тижнів. За останніми дослідженнями,  саме за такого інтервалу, ефективність вакцини зростала до 81,3%.

Євген Матвєєв  розповів, що якщо вам вже є 65 років, для запису на вакцинацію слід зателефонувати до свого сімейного лікаря або до реєстратури найближчого пункту щеплення. Декларація із сімейними лікарем для вакцинації від COVID-19 необов’язкова. Якщо ж ваша черга на вакцинацію ще не настала, Матвеєв порадив записатися до листа очікування через портал чи мобільний застосунок «Дія» або через національний контакт-центр МОЗ 0 800 60 20 19.
Під час розмови також були розвінчані часті міфи та побоювання щодо реакцій після імунізації.

«Такі симптоми як підвищення температури, біль і почервоніння у місці ін’єкції, головний біль, сонливість чи втомлюваність є нормальними реакціями організму на вакцину, і вони минають за кілька днів. А хронічні хвороби у людей літнього віку, наприклад  серцево-судинні захворювання чи цукровий діабет, не є протипоказаннями до щеплення. Навпаки, ризик тяжкого перебігу COVID-19 у людей 65+ найвищий, тому єдиний ефективний захист для них — це вакцинація», — зазначила Наталія Воздіган.

Вакцинація — найефективніший спосіб захистити себе від COVID-19. Вакцини зменшують ризик захворіти, а в разі зараження — полегшують перебіг хвороби, зменшують кількість випадків госпіталізації та смертей.

Станом на 27 квітня 2021 року в Донецькій області за добу виявлено 588 випадків COVID-19 та зроблено 398 щеплень.  Усього щеплено 23 372 людини.

Достовірну інформацію про вакцинацію від COVID-19 можна знайти на vaccination.covid19.gov.ua.