З 14 по 17 травня у 7 вугільних містах Платформи справедливої ​​трансформації (Покровск, Вугледар, Селидове, Добропілля, Білозерське, Мирноград, Торецьк) тривала арт-акція «Моноліт».

Протягом 4 днів активісти місцевих громадських організацій тимчасово встановлювали в зазначених населених пунктах металеву конструкцію, яка символізує процес трансформації вугільних регіонів.

Подібну конструкцію вже використовували для залучення уваги до певних проблем в світі та в Україні.

Активісти «Альянсу справедливої ​​трансформації» з шахтарських міст Донбасу вирішили таким чином привернути увагу до трансформації вугільної галузі.

На думку громадських діячів Добропілля, Вугледара, Селидове, Торецька, Покровська, Білозерського та Мирнограда жителі цих міст повинні брати активну участь в процесі переходу від шахт до іншого життя.

Вперше моноліт з культового фільму Стенлі Кубрика «Космічна Одіссея» був встановлений в пустелі штату Юта арт-групою «The most famous artist» з Нью-Мексико. Його установка була здійснена з метою розіграшу світу в кінці «жахливого 2020 року». Моноліт загадково з’явився в пустелі, а потім загадково зник, чим викликав міжнародний ажіотаж. Цю концепцію взяли за основу організатори арт-акції «Моноліт».

«Проект» Моноліт «був створений і реалізований для залучення уваги до проблем монопрофільних міст, які об’єдналися в платформу сталого розвитку. Саме залученість місцевих жителів важлива для якісного проведення процесів трансформації, і це головна цільова аудиторія. Також важливо привернути і експертів з України та інших країн, які вже мали досвід таких процесів. Уже три роки проходять консультації з цих питань, створені робочі групи в містах, розробляють проектні пропозиції для диверсифікації економіки. До 2030 року є план провести саме справедливу трансформацію. «Моноліт» зібрав в собі новітні ідеї, які допоможуть містам стати більш комфортним і привабливим, як для місцевих жителів так і для туристів. Об’єднання громадських організацій «Альянс справедливої ​​трансформації» створено для спільної і більш ефективної роботи, всі бажаючі можуть приєднатися і втілити свої ідеї кращого майбутнього в нашому регіоні », — сказав голова ГО« Добро », організатор акції Володимир Орос,

Вже сім європейських країн оголосили про відмову від використання вугілля. Україна має намір до 2050 року значно скоротити використання вугілля в тепловій генерації. Поетапну відмову від вугілля — шлях до розвитку інших галузей економіки, вважають представники «Альянсу справедливої ​​трансформації».

«Це спосіб привернути увагу до важливого, я б сказав, історичного процесу — перетворення українського Донбасу з вугільного регіону в територію нової економічної та цивілізаційної реальності. Цей процес потрібен прямо зараз, у нас просто немає вибору, час прийшов. Жодна шахта не може існувати вічно, а більшість наших державних шахт вже давно відпрацювали свої ресурси. Видобуток вугілля не просто нерентабельна — склалася ситуація, коли вся країна збирає гроші, щоб шахти просто існували. Але є в цьому логіка, коли держава доплачує три чверті вартості однієї тонни вугілля, щоб її хоч хтось купив? Більш тягнути нікуди — технології 50-х років минулого століття, нелюдські умови праці шахтарів, мільярди грошей з кишень платників податків, відмова цивілізованого світу від вугільної енергії ставлять перед нами питання — чи ми продовжимо затягувати петлю на своїй шиї, або почнемо будувати нове життя. У нас є ще 10-15 років для цього, але починати потрібно вже сьогодні. Розвиток наших міст все ще залежить від шахт на 50-70%. Нам потрібно диверсифікувати економіку — створювати нові підприємства, залучати інвестиції, шукати нові можливості. Нам треба відпустити минуле і будувати нове майбутнє, це питання психології. І це відповідальність не президента, уряду або мера — це завдання кожного, хто живе в наших містах », — каже Андрій Грудкина, координатор акції в місті Торецькому.

Зараз розпочато розробку Стратегії трансформації вугільних громад Донецької області до 2030 року.

У проекті беруть участь Покровск, Мирноград, Добропілля, Новогродівка, Селидове, Вугледар, Торецьк, які об’єдналися в Платформу сталого розвитку. Представниками від кожної з громад в складі Робочого Комітету та тематичних груп напрацьовано цільової блок Стратегії та пропозиції проектів до нього. Одним з етапів процесу є збір пропозицій, ідей проектів з боку широкого кола жителів громад (юридичних і фізичних осіб), які, на їхню думку, сприятимуть позитивним змінам для різноманітності господарської діяльності та подальшого розвитку в громадах Платформи.

Проект реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ).