Великоанадольський ліс – заказник загальнодержавного значення, розташований у Волноваському районі Донецької області. Загальна його площа – 2543 гектара. Це один з найбільших у світі лісів, створених руками людини. З 1968 року Великоанадольський ліс є пам’яткою природи республіканського значення, а у 1974 році він затверджений як державний лісовий заказник «Великоанадольський».
Засновником лісу є випускник Санкт-Петербурзького лісового та межевого інституту, поручик Корпуса лісничих Віктор Єгорович фон Графф (1819-1867). Він в 1843 році за дорученням Міністерства державного майна організував Великоанадольське зразкове степове лісництво у Катеринославській губернії Маріупольського повіту. В.Є.Граффу належало довести можливість вирощування лісу в сухому безводному степу, визначити придатні для цієї мети деревні породи, опрацювати агротехніку лісорозведення, залучити до лісопосадок місцеве населення і цим покращити кліматичні умови південного степу.
За 23 роки роботи у Великоанадольському лісництві під керівництвом Віктора фон Граффа було створено 157 гектарів лісу, акліматизовано біля 100 деревних та чагарникових порід, заснована школа сільських лісників (зараз Великоанадольський лісотехнічний коледж). Сьогодні у Великоанадольському лісі налічується 618 видів рослин, з яких 38 червонокнижних.
Віктор Химченко присвятив вірша В. Є. Граффу:
В степи сухой и безграничной,
Всю жизнь свою трудам отдав,
Взрастил он лес с гомоном птичьим
И ароматом земляничным
Полян зелёных свежих трав
Полковник Корпуса лесничих
Виктор Егорович фон Графф.
У 1867 році фон Графф помер, а його справу продовжували Л. Г. Барк, Х.С.Полянський, М. Я. Дахнов, Г. М. Висоцький, Д. К. Крайнєв та інші. Завдяки зусиллям цих вчених та лісівників Великоанадольський ліс став неймовірним місцем, де можна побути у гармонії з природою, відпочити від міської суєти, подихати свіжим повітрям, насолодитися духмяністю трав. У 1910 році на головній алеї лісу був встановлений гранітний пам’ятник В. Є. фон Граффу, навкруги якого розташовані стародавні кам’яні статуї.
У Великоанадольському лісі гарно у будь-яку пору року: навесні він приваблює зеленими масивами і теплим, не палаючим сонцем, влітку – прохолодністю і яскравістю, восени – золото-рум’яними рослинами на галявинах, взимку – спокоєм, дивовижно красивою засніженістю суші і водоймищ. Основу лісу складають дуби, клени, липи, ясені. Ростуть тут і сосна, граб, модрина, береза, вільха, тополя, горіх, груша, яблуня, осика, а також екзотичні породи, завезені з різних частин світу – бархат амурський, бархат манчжурський, софора японська зі Східної Азії, клен сріблястий, сосна жовта, хурма віргінська, сумах отруйний, ясень пенсільванський з Північної Америки, горобина скандинавська, катальпа бегонієвидна, сосна гірська з Центральної та Північної Європи. Степова рослинність представлена трав’янистими рослинами, серед яких переважають ковила, пирій повзучий, типчак борознистий, горицвіт волзький, шафран сітчастий, конюшина гірська, тонконіг витончений, полин, молочай, люцерна румунська, череда, тимофіївка, чебрець Маршалла, кермек татарський та ін. На узбережжях річок та озер ростуть очерет, рогіз, плавун заплавний, їжача голівка, щавель кінський, осока, м’ята австрійська.
Зустрічаються тут типові представники лісової фауни – вовки, лисиці, білки, дикі свині, їжаки, єноти, борсуки, зайці, козулі та пернаті (дятли, зозулі, зяблики, солов’ї, славки, щиглики). Поряд з ними у Великоанадолі можна зустріти й мешканців степу – бджолоїдку звичайну, куріпку сіру, сорокопуда-жулана, боривітра степового.
На території заказника розташовані оздоровчий курорт «Форест Парк», Великоанадольський лісотехнічний коледж та дендрологічний парк. Для ознайомлення з історією, світом флори і фауни та особливостями лісу обов’язково треба відвідати Великоанадольський музей лісу, розташований у селищі Графське Волноваського району Донецької області.
Великоанадольський ліс – це неймовірні краєвиди, різноманітні ландшафти, більш ніж столітні дерева різних порід, ставки, балки. Проте, у зв’язку з тим, що це заказник, відвідування його обмежено.

Джерело https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2597773200473368&
id=1757657367818293