Портал Угледарской ОТГ
Новости, справки, расписания и информация Угледара и сел

Особливості реєстрації шлюбу між українцями за кордоном

4

Створення сім’ї – це важливий крок у стосунках будь-якої пари. Переважна більшість завчасно продумують усі деталі майбутньої шлюбної церемонії, ретельно готуються до цієї відповідальної події. Однак зустрічаються пари, які наважуються на укладення шлюбу спонтанно – наприклад, під час закордонної подорожі. То що ж необхідно знати українцям, які вирішили одружитися за кордоном ?

Перш за все, слід звернути увагу на чинне законодавство іноземної країни – чи дозволена в цій державі процедура реєстрації між двома іноземними громадянами (громадянами України).

Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України.

Перелік установ, їх адреси та контакти для зв’язку можна знайти на сайті Міністерства закордонних справ України за посиланням: https://bit.ly/35LiZpT

Для реєстрації шлюбу наречені мають подати заяву за встановленою формою (заява також може бути подана через представника за довіреністю, посвідченою у встановленому порядку).

Під час подання заяви необхідно пред’явити паспорти.

Якщо ви раніше перебували в шлюбі,  то новий можна зареєструвати тільки при пред’явленні документів,  що підтверджують припинення попереднього:

 • свідоцтва про розірвання шлюбу,
 • свідоцтва про смерть одного з подружжя,
 • рішення суду України про визнання шлюбу недійсним,
 • висновку відділу  реєстрації  актів цивільного стану про анулювання шлюбу.

Якщо шлюб було припинено за кордоном, таким документом може бути рішення суду про розірвання  шлюбу,  якщо  за  законодавством цієї іноземної держави воно є остаточним, свідоцтво про  розірвання  шлюбу  або про  смерть  одного  з  подружжя  чи  інші документи,  що підтверджують  припинення попереднього шлюбу,  які передбачені законодавством іноземної держави,  та видані компетентними органами.

Реєстрація  шлюбу та видача свідоцтва про шлюб провадиться у приміщенні консульської установи/дипломатичного представництва України за кордоном.

Разом із цим, за наявності документально підтвердженої поважної причини державна реєстрація  шлюбу може бути проведена в іншому місці:

 •  за місцем проживання наречених;
 •  за місцем  надання  стаціонарної   медичної допомоги;
 •  в іншому місці, якщо наречені не можуть з поважних причин прибути до консульської установи.

 За реєстрацію шлюбу стягується консульський збір відповідно до тарифів консульського збору. 

Якщо бажаєте зареєструвати шлюб з іноземцем за кордоном – необхідно звернутися до компетентного органу іноземної держави. Зазвичай, вони є аналогами українських органів ДРАЦС:

 • у Польщі – Управління Цивільного Стану,
 • у Німеччині – німецький РАЦС,

в Італії – відділ одружень анаграфічного центру комуни Вашої резиденції,

 • у Франції – мерія комуни,
 • у Данії – державний реєстраційний офіс при муніципалітеті.

Якщо  маєте намір зареєструвати  шлюб  в державному органі іноземної країни,  ви можете звернутися до консула із заявою  щодо отримання довідки про неперебування у шлюбі та про відсутність перешкод,  передбачених чинним законодавством України.

головний спеціаліст відділу
«Вугледарське  бюро правової допомоги»
Маріупольського місцевого центру з надання БВПД.
Контакти: 0 800 213 103, 066-86-89-894
м.Вугледар, вул.Трифонова , б.22 каб. №6.

Вам также могут понравиться