Портал Угледарской ОТГ
Новости, справки, расписания и информация Угледара и сел

Додаткові роз’яснення від НБУ: про поповнення банківської карти на суму від 5 тисяч гривень

9
«Новий закон про фінмоніторинг. Багато питань і вже не менше «сенсацій». Спробую розвінчати основні міфи» — Катерина Рожкова, перший заступник Голови Нацбанку України.

Міф перший

Через закон про фінмон українці не зможуть заплатити віддалено комуналку, а платіжні системи зупиняться.
Відповідь: Новий фінмонівський закон ніяк не вплине на більшість операцій з переказу грошей. Вимоги закону не поширюватимуться на:
  • сплату комуналки, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових платежів (незалежно від суми);
  • сплату кредиту до 30 тис. грн;
  • оплату товарів і послуг за допомогою картки чи іншого платіжного пристрою, якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі готівкові перекази в межах України до 5 тис. грн;
  • зняття коштів з власного рахунку.
Для тих, хто не прочитав попередній абзац, ще раз окремо напишу: проблем із дистанційною оплатою комуналки чи іншими звичайними переказами не має бути. Роз’яснення вже надіслали і банкам, і небанкам.

Міф другий

НБУ не розробив чітких рекомендацій для процедури віддаленої перевірки клієнтів.
Відповідаю: закон набере сили 28 квітня. Він дає нам три місяці (до 28 липня 2020 року) на прийняття нормативки. Але. Ми розуміємо, що новацій багато. Починаючи від побудови внутрішньої AML-системи, і закінчуючи, дистанційними технологіями при KYC.
Тому, нове положення про фінмон для банків ми затвердимо вже до кінця квітня. Проект вже відпрацювали з банками і Держфінмоніторингом. Скоро відправимо на Мінфін і Держфінмоніторинг на затвердження. До кінця квітня все буде.
Для небанків нормативку розробимо до кінця червня. Це буде єдиний документ, як для тих, хто вже під наглядом НБУ, так і для тих, хто перейде після «спліту». До кінця липня точно затвердимо, як цього вимагає закон. Всі дистанційні способи KYC, що запропоновані банкам, будуть також доступні і для небанків.
Важливо! Обов’язково. Наголошую, обов’язково буде перехідний період і для банків і для небанків. Учасники ринку отримають додатковий час для налаштування процесів і реалізації вимог нормативки.

Міф третій

Можливість віддаленої ідентифікації буде тільки через BankID, до якого підключені 14 банків.
Відповідаю. Варіанти дистанційної KYC будуть різні: BankID, кваліфікований електронний підпис, відеотрансляція, дистанційне зчитування данних через NFC, платіж на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта. Варіантів вистачає.
Окрім того, новим положенням ми дозволимо банкам частково віддати KYC на аутсорс. Все для того, щоб клієнтам не знадобилося йти у відділення для відкриття рахунку. Економимо час банкам і клієнтам.

Міф четвертий

Закон вб’є ринок електронних грошей.
Відповім, закон вб’є ринок «сірих» електронних грошей. Так, закон зобов’язує розкрити власників електронних гаманців. Неприпустимо, щоб електронні гроші використовувались для тіньових операцій.
Ми пропонуємо спрощену модель ідентифікації для власників гаманців: потрібно віддалено надіслати копії документів та фотофіксацію клієнта з його особистими документами.

Короткий підсумок

Головна ідея нового закону – це, можливо, не завжди зрозуміле словосполучення «ризик – орієнтований підхід». Пояснюю. Раніше банки однаково перевіряли всіх клієнтів: від студентів та пенсіонерів до публічних діячів.
Відтепер буде чіткий перелік низькоризикових клієнтів: оплата комуналки;
зарплатні проекти, стипендії, пенсії;
ОСББ;
підприємства ЖКГ, інтернет-провайдери;
«білий» бізнес, що платить податки і тд. Увага до низькоризикових клієнтів буде мінімальна.
P.S. Розумію, що питань вистачає, і можливо зараз не всі закриваю. Тому пропоную лишати їх у коментарях, а відповіді дам вже у другій частині.
джерело https://www.facebook.com/ekrozhkova
Вам также могут понравиться