Аварія на Чорнобильській АЕС – техногенна, екологічно — соціальна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року, розташованої на території України. Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто величезну кількість радіоактивних речовин. Сталося радіаційне зараження значних за площею територій. Мільйони людей зазнали впливу радіації, сотні тисяч — евакуйовані із забруднених територій.
Аварія на ЧАЕС — це найбільша техногенна катастрофа 20-го сторіччя. Вона не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально — економічні умови життя. А ще — це грізне нагадування людству, що ядерна енергія, яка вийшла з — під контролю, не визнає ні меж, ні кордонів. На жаль, її відлуння буде звучати ще довго.
8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією 71/125 проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про чорнобильську катастрофу (International Chernobyl Disaster Remembrance Day). Зокрема у резолюції було відзначено наступне: «відчуваються досі, через тридцять років, серйозні довготривалі наслідки чорнобильської катастрофи, а також зберігаються в зв’язку з цим потреби постраждалих місцевих громад і територій». У зв’язку з цим запропоновано «всім державам — членам, відповідним установам системи Організації Об’єднаних Націй та іншим міжнародним організаціям, а також громадянському суспільству відзначати цей день».
26 квітня – є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, гірників, будівельників, учених, медиків, обслуговуючого персоналу, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Доземний уклін всім ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вклонимося загиблим, померлим, живим. Пам’ятаймо!
джерело https://www.facebook.com/vuglerada/